Már lassan immunissá válnak az emberek attól, hogy a Fidesz kommunikációja - a tényektől egyáltalán nem zavartatva magát - egy alternatív valóságot próbál teremteni. A Fidesz bízik a média és sajtó túlsúlyában, és abban, hogy ha az emberek valamit sokszor hallanak, akkor a igazságtól eltérő dolgokat is el lehet velük hitetni. Miután pedig a valós tények nyilvánosságra kerülésének terepe egyre szűkül, és lassan már csak az internetre korlátozódik, ezért joggal gondolhatják a kormánypárti politikusok, hogy az internetet nem használó emberek könnyen megvezethetőek.
A kialakuló immunitás ellenére néha az ember mégis fennakad akkor, amikor e manipuláció konkrét és általa felismerhető kísérletével találkozik. E manipuláció legfrissebb produktuma napjainkban játszódik, mégpedig a Velencei Bizottság jelentésével kapcsolatban.
Mint köztudomású, az Európa Tanács nemzetközileg elismert alkotmányjogászokból álló tanácsadó, véleményező testülete (amelynek tagja Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke is) 2013. június 14-én elfogadta az Alaptörvény negyedik módosításáról készített jelentését.
Azóta Fidesz politikus szájából csak azt lehet hallani, hogy nagyon sok pontjában változott a jelentés a kiszivárgott változatához képest, és bár még így is tele van tévedésekkel, de ezekről már az Európai Bizottság is tud, amitől viszont el is bizonytalanodott. A Fidesz szerint már csak egyetlen vitás kérdés maradt fenn, mégpedig a politikai hirdetések kérdésének szabályozása. Ennek fényében akár idézhetnénk is I. Ferenc József híres mondását: „Minden nagyon szép, minden nagyon jó, mindennel meg vagyok elégedve.”
Valóban ennyire szép képet mutat a Velencei Bizottság (VB) hivatalos jelentése? Valóban csak egyetlen kifogásolandó kérdés maradt már csak fenn a negyedik módosítás kapcsán?
Miután június 17-én délutántól kezdve a VB honlapján már hozzáférhető a hivatalos jelentés több mint 30 oldalas szövege, így lehetővé vált a Fidesz állításainak cáfolata. A jelentés alapján ugyanis tételesen kimutatható és igazolható, hogy a Fidesz politikusai már megint az elhallgatással, a kifejezetten szelektív és finoman szólva is nem tényszerű tájékoztatással ismételten megpróbálják a nyilvánosságot megvezetni, hazugságokkal megtéveszteni.
Miért e keményszavú állítás? Azért, mert tényszerűen igazolható, hogy a Velencei Bizottság nagyon éles hangvételű kritikát gyakorolt az Alaptörvény negyedik módosításával szemben. E kritikák részben általános jellegűek, részben konkrét rendelkezésekkel kapcsolatosak.
A Velencei Bizottság általánosságban – többek között – megállapítja, hogy:
- az Alaptörvény negyedik módosítása mind az emberi jogok, mind az igazságszolgáltatás, mind az alkotmánybíróság tekintetében változtatott az alkotmányos kereteken
- ez a módosítás önmagában hiányosságokat teremt, vagy állandósít a magyar alkotmányos rendszeren
- rendszerszinten iktatják ki az alkotmányos kontrollt
- a módosítások egy része "tartalmilag is ellentmond mind magának az alaptörvénynek, mind az európai mércéknek
- minél több kérdésben teszik szükségessé a kétharmados jóváhagyást, annál kisebb a jelentősége az elkövetkező választásoknak
- az Alaptörvényt nem szabadna "politikai eszköznek" tekinteni
- tévhit, hogy egy demokráciába a többség bármit megtehet
- a módosítás veszélyt jelent az Alaptörvényben foglalt alapvető elvekkel (hatalommegosztás, fékek és ellensúlyok rendszere) szemben
A Velencei Bizottság a jelentésében a kritikáját nem csak általánosságban fogalmazza meg, hanem konkrét alaptörvényi rendelkezésekkel kapcsolatban is. A VB kifogásolja többek között:
- a kommunista múlt bűneiért való felelősség túl általános szabályozását
- az egyházak parlamenti, vagyis politikai – nem konkrétan meghatározott, elbírálási feltételeken alapuló – döntéssel történő egyházzá minősítését, ami ellen nem is lehet fellebbezni
- a politikai hirdetések szabályozását, ami a politikai verseny esélyegyenlőségét sérti
- a gyűlöletbeszéd szabályozását, ami a szólás és véleménynyilvánítás szabadságát aránytalanul korlátozza
- a felsőoktatási autonómia korlátozását, valamint a felsőoktatásban tanulók röghöz kötését, továbbá a hajléktalanok kriminalizálását és azt, hogy ezek a szabályok az Alaptörvénybe kerültek, ezzel megakadályozva egy esetleges újabb alkotmányos kontrollt felettük
- a bírósági ügyáthelyezést
- az Alkotmánybíróság hatáskör korlátozásának állandósítását
- a korábbi AB határozatok hatályon kívül helyezését
A jelentésnek van még egy nagyon fontos tartalmi eleme. A Fidesz az elmúlt három évben a jogalkotását ért kritikákat igyekezett azzal elhárítani, hogy mindenre nemzetközi jogi példákat hozott fel, és egyúttal hangsúlyozta, hogy ha az adott ország esetében egy ilyen szabályozás nem probléma, akkor ennek kritizálása egyértelműen csak a kettős mérce alkalmazásának ékes bizonyítéka. A Velencei Bizottság végre vette a fáradtságot és tételesen bebizonyítja, hogy a Fidesz által felhozott nemzetközi példák bizony csúsztatások, ugyanis azok a szabályozások nem azonosak a Fidesz által alkalmazott szabályozásokkal.
A fentiek alapján mindenki maga eldöntheti, hogy valóban minden rendben van-e az Alaptörvény negyedik módosításával.
A MoMa szerint - és mint látható a Velencei Bizottság, sőt egy mai hír szerint még az ENSZ Emberi Jogi főbiztosa szerint is - az Alaptörvény negyedik módosítása egyáltalán nincs rendben. Ezt a véleményt fogja megerősíteni vagy cáfolni az Európai Parlament júliusi plenáris ülésére beterjesztésre kerülő Tavares-jelentés. Egy biztos, a módosítás és a róla készült VB jelentés megerősített bennünket abban a véleményünkben, hogy ez az Alaptörvény nem tudja Magyarország legfontosabb jogszabályának, a jogrendszerének alapját képező alkotmánynak a szerepét betölteni, ezért az őt megalkotó rezsimmel együtt „leváltásra” szorul.
Aki pedig utána szeretne járni, annak itt a teljes jelentés angol nyelven.