Nem volt elég a több mint háromezer milliárdnyi magánnyugdíjpénztári vagyon, a méregdrágán és hatalmas társadalmi veszteséggel megvásárolt MOL-részvénycsomag, nem elegendő a bankadó, energiaadó, közüzemi adó, a tranzakciós illeték: itt van a Fidesz által uralt, korlátlan étvágyú, ragadozó és pazarló állam legújabb zsákmánya, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank.
Kép forrása: nol.hu
Válságos időkben pénzintézetek államosítására gyakran sor kerül. Láttuk ezt nyugaton is: a csődbe jutott ír pénzintézetek, a Royal Bank of Scotland, a spanyol takarékpénztárak jelentős része (cajas de ahorros) nem tudta elkerülni az állami tőkeemelést. Igen ám, de a nyugati világban erre a lépésre csak akkor kerül sor, ha egy bank tönkrement, elvesztette tőkéjét. Ráadásul ez a beavatkozás nem örömteli, hanem kényszerlépés a még nagyobb baj elkerülésére. Ilyen esetben természetesen arról van szó, hogy az állam az adófizetők pénzéből menti meg a betéteseket, akik különben komoly veszteséget szenvednének amiatt, hogy pénzüket a bank rosszul helyezte ki.
A Magyar Takarékszövetkezeti Bank esetében erről szó sincs. A bank jó értelemben vett konzervatív hitelezést folytatott már a válság előtt is, így nem szorult rá arra, hogy veszteségeit a tulajdonosok – akik egyébként hazai vállalkozók és szövetkezetek – alaptőkeemeléssel rendezzék. A költségvetés egyetlen forintot sem kényszerült fordítani a pénzintézet megmentésére az adófizetők pénzéből. Akkor mi a célja az államosításnak, amit hamis és félrevezető módon „takarékszövetkezeti integrációnak” neveznek?
Orbán Viktort és zsákmányéhes csapatát régóta bosszantja, hogy a magyar gazdaság két fontos ágazata, a pénzintézeti és a közüzemi szektor jelentős részben külföldiek kezében van. A bankrendszer esetében meg is hirdette a célt: legyen a pénzintézetek legalább 50 százaléka hazai tulajdonban.
Nos, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank az egyetlen teljes mértékben hazai tulajdonban lévő nagybank Magyarországon. Ennek államosítása nem a magyar tulajdon részarányát növeli, hanem az államét a hazai tulajdonon belül. A kormány leleplezte önmagát: nem általában a magyar, hanem egész konkértan az állami tulajdon növelése a cél. A Fidesz tehát államszocialista berendezkedést épít! Lássa a magyar társadalom az igazi törekvéseket.
A Magyar Takarékszövetkezeti Bank államosítása leleplezi azt is, hogy a Fidesz-kormány egyáltalán nem érti, hogy a bankrendszer mire való.
A pénzintézetek mások pénzével kereskedő igen törékeny vállalkozások. Saját tőkéjük nagyon kicsi az általuk nyújtott hitelekhez képest. Elsősorban betéteseik pénzét helyezik ki. Vagyis mindenekelőtt mások pénzét viszik a vásárra, nem pedig a tulajdonosokét.
A pénzintézetek törékeny mivolta azt követeli, hogy olyan ügyfeleknek adjon hitelt, akik azt vissza tudják fizetni. A befagyott hitelek veszteséget okoznak, amit a bank elsősorban felhalmozott tartalékai terhére tud leírni. Ha sok a veszteség, az már nem a tulajdonosok tőkéjét, hanem a betétesekét veszélyezteti. A betétesek viszont nem tudnak beleszólni a pénzintézetek működésébe. Ezért érzi minden állam úgy, hogy a csődbe jutott bankokat muszáj megmentenie – nyilván az adófizetők pénzéből.
Mi következik ebből? Mindenekelőtt az, hogy a pénzintézetek vezetői nem a tulajdonosok, hanem elsősorban a betétesek érdekeit kell, hogy képviseljék. A betétesek érdeke pedig az, hogy a bank annak adjon hitelt, aki hitelképes. Ez az alapvető cselekvési vezérfonal sohasem változhat, akárki is legyen a szóbanforgó pénzintézet tulajdonosa.
A Magyar Takarékszövetkezeti Bank vezetői példásan megfeleltek a fenti követelménynek. A tulajdonosváltás tehát teljesen értelmetlen. Hacsak nem az a kormány célja, hogy az eddigi tisztességes hitelezési gyakorlat helyett ezentúl a kormány barátai kapjanak hitelt. De a bank sohasem arra való, hogy a tulajdonosok irányítsák a hitelezést a haverok csoportjai felé. Ha ez megtörténik, akkor az biztosan veszteséget okoz és a csőd felé vezet.
Előre szólok: a Magyar Takarékszövetkezeti Bank államosítása megnyitja az utat a torz hitelezés, a haverok előnyben részesítése, így a folyamatos veszteségtermelés, a betétesek és az adófizetők pénzének elherdálása előtt. A Fidesz-kormány lépése ezért nemcsak teljesen felesleges, hanem nemzeti és társadalmi érdekeink szempontjából abszolút káros.
Bokros Lajos, elnök
Modern Magyarország Mozgalom
2013. július 14.