Hölgyeim és Uraim!
A MoMa elnökének előadásában kivetítésre került egy oldal „Szabadságelvű” címmel. Ezzel kapcsolatban Elnök úr részéről szinte felszólítást kaptam, hogy az ezen feltüntetett elemekről majd én szóljak bővebben. Bár a kivetített oldal hét elemet tartalmazott, viszont én ezek közül csak ötre szeretnék kitérni.
Mint Elnök úr is említette, egy esetleges demokratikus ellenzéki győzelem esetén az elsődleges feladat az ország napi működtetése mellett az alkotmányos jogállam helyreállítása. Ennek keretében szükség lesz módosítani az Alaptörvényt, amelybe a kétharmados parlamenti többséggel rendelkező kormányzó hatalom berakta azokat a cövekeket, akadályokat, amelyek a hatalmának kizárólagos megszerzését, majd pedig hosszú távra szólóan a megtartását szolgálják. A módosítás során pont e célt szolgáló rendelkezéseket kell majd elsődlegesen törölni, természetesen az államhatalmat indokoltan korlátozó rendelkezések meghagyásával, illetőleg belefoglalásával. Az alkotmányos jogállam helyreállításába beletartozik a gazdasági alkotmányosság helyreállítása, vagyis az ehhez szükséges törvények módosítása is.
Az új kormánynak sok dolga lesz a fékek és ellensúlyok rendszerének újrahangolása terén is, ugyanis a rombolás ezen a területen is hatékonyan működött. Elnök úr több, ide sorolható intézményt is megemlített, ezért én csak még egyre szeretnék utalni, az Alkotmánybíróságra, amelynek hatásköre „kiherélésre” került, és a személyi összetétele is sajátosan alakult.
Nagyon fontos lesz a sajtó- és médiaszabadság kérdésének megfelelő rendezése is a teljes sajtó- és médiaszabadság érvényesülésének érdekében. Az ezt szabályozó törvényeket is módosítani kell, melynek során többek között a Médiatanácsot meg kell szüntetni.
Bár még több mindenről kellene beszélnem, már csak két feladatot említek meg, a független igazságszolgáltatás garanciáinak teljes körű visszaállítását, amely egy alkotmányos demokrácia működésének alapfeltétele, valamint egy új választási rendszer kidolgozását. Ez utóbbira azért van szükség, hogy a választás ne demokráciához méltatlan módon népszavazássá, egyetlen kérdés eldöntésére silányodjon: vagyis csak arra, hogy maradjon-e a Fidesz hatalmon, vagy sem? Mint ahogy Elnök úr is elmondta az előadásában, a 2014. évi választás nem a pártokról, nem azok programjáról, értékrendjéről, politikai célkitűzéseiről fog szólni, hanem a két nagy tömbről, a Fidesz-KDNP pártszövetség további hatalmáról, vagy pedig a választási szövetségre kényszerített demokratikus ellenzéki erők győzelméről. Az eltorzított választási rendszer olyan pártokat kényszerít szövetségbe, amelyeknek szakpolitikai programjai hihetetlenül messze állnak egymástól. A demokráciához egy olyan választás lenne méltó, amelyben a választók a pártok értékrendje, programja alapján, a saját politikai értékrendjüknek megfelelően szavazhatnának az egyes pártokról.
Mindezek komoly jogalkotási feladatokat jelentenek, és ha a semmiből kellene ezeknek nekikezdeni, akkor az általunk javasolt 500 napos válságkormánynak erre sem ereje, sem ideje nem lenne. Megnyugtatásul közlöm, hogy a helyzet mégsem annyira reménytelen, ugyanis ez év tavaszán létrejött egy, neves jogászokból álló társaság, Szalay-kör néven, amely már el is kezdte ezen törvénymódosítások tervezeteinek elkészítését. Vagyis, mire megkezdi a működését az új parlament, ezek a jogszabálytervezetek rendelkezésre fognak állni.
Nem győzöm hangsúlyozni, hogy az általam is említett alkotmányos jogállam helyreállításának és az ehhez szükséges jogalkotási feladatok végrehajtásának legfontosabb alapfeltétele a demokratikus ellenzéki erők a választáson való győzelme, ráadásul lehetőleg minél nagyobb felhatalmazással. Ehhez viszont – határozott véleményem szerint – nem lesz elegendő, ha csak a baloldali érzületű emberek szavaznak a váltásra. Ehhez bizony szükség lesz az igazi jobbközép, az igazi, modern konzervatív értékrendet vallók minél nagyobb számú szavazatára is. Kicsit nekik is üzenve szeretném a következő idézetet felolvasni:
Mi az európai Magyarországot akarjuk, az emberi jogok kiteljesedését, valamennyi jog gyakorlásának lehetővé tételével. Olyan jogállamot, amelyik megad polgárainak minden szabadságot ….. (De az) bebizonyosodott, hogy a szabad piacgazdaság és a magántulajdon többségén alapuló gazdasági élet képes csak erre. Politikai demokráciát nem lehet teremteni gazdasági demokrácia nélkül, és ha a gazdasági életet olyan szabályok teszik tönkre, amelyek a gazdasági munkát, a gazdasági kezdeményezést akadályozzák, akkor nem lehet politikai demokrácia sem.
Ez a szöveg összhangban a MoMa értékrendjével akár valamelyik előadó saját gondolataként is elhangozhatott volna a mai rendezvényünkön, azonban ez a szövegrészlet Antall József 1990. március 23-án, a választások előestéjén elmondott beszédéből származik.
Az idézetből is kiderül, hogy a néhai Miniszterelnök úr, Antall József Európa-párti, a jogállamot és a szabadságjogokat feltétlenül tisztelő, a szabad piacgazdaságot és a magántulajdon kiemelt szerepét elismerő és támogató államférfi volt.
Kép forrása: nol.hu
A MoMa elnöke előadásának egy másik kivetített oldala azt címet tartalmazta, hogy „Magyarország felemeli a fejét”. Bár ez az egész magyar társadalomra vonatkozik, én most ezt a mondatot egy kicsit leszűkítve, felszólító módban fogalmazom meg: azok az emberek, akik a ’90-es évek elején őszintén hittek mindazon értékrendben és politikai célkitűzésekben, amelyeket Antall József vallott, emeljék fel végre a fejüket! Előbb csak magukban, majd a nyilvánosság számára is merjék végre kimondani, hogy mindaz, ami most, illetőleg az elmúlt három és fél évben hazánkban történik, köszönő viszonyban sincs az antalli értékrenddel, az általa képviselt politikai célkitűzésekkel. Éppen ezért végre merjék azt is kimondani, hogy ebből elég!
Amennyiben ezek az emberek valóban eljutnak idáig, akkor igen, valóban lehetséges a Fidesz legyőzése. Akkor, de csak akkor lesz lehetőség arra, hogy megkezdődjön a romeltakarítás, hogy felépíthető legyen újra az alkotmányos jogállam, hogy újra az Európai Unió büszke és megbecsült tagja lehessünk, hogy többek között megalkotásra kerülhessen egy olyan választási rendszer, amelynek köszönhetően most már ezek az emberek is a pártok programjai és értékjegyei alapján választva a valódi értékrendjüknek megfelelően adhassák le a szavazatukat.
Ennek reményében köszönöm meg megjelenésüket és megtisztelő figyelmüket.
Kajdi József, elnökségi tag
Modern Magyarország Mozgalom
Az előadásról készült videofelvételt itt tudják megtekinteni: