Választások előtt a pártok erős küzdelemben vannak a szavazók kegyeiért, ez a demokrácia természetes része. De az már nem természetes, ha valaki minden eszközt bevet a győzelméért. És különösen nem természetes, ha önös érdekből magyarok és magyarok között kelt ezzel viszályt.
A Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) történelemből fakadó jognak tekinti a kettős állampolgárságot, következésképp támogatja, hogy a Kárpát-medence más országaiban és a világon bárhol élő nemzettársaink szavazhassanak és képviseltethessék magukat a Magyar Országgyűlésben. A rendszerváltoztatás óta alkotmányszintű kötelesség Magyarország felelősségvállalása a határokon túl élő magyarokért. A MoMa szerint viszont kimondott felelőtlenség, ha a magyar kormány vagy magyarországi pártok mondják meg, hogy a szomszédos országokban miről mit gondoljanak, és hogyan cselekedjenek, milyen ottani pártokra szavazzanak határokon túli testvéreink. És az is megengedhetetlen, ha azt akarják megmondani, hogy Magyarországon kit érdemes támogatniuk. A történelem viharaiban megedződött magyar nemzettömbök és szórványok nem érdemlik, hogy hatalomvágyó akarnokok játszadozásra érdemes gyermekeknek tekintsék őket!
Forrás: hir.ma
A MoMa szerint az van rendjén, ha nem csupán itthoni pártok védik a maguk értékrendszerének magyarországi szempontjai szerint a határon túliak érdekeit. Két évtizedes bizonyságunk van rá, hogy megteremtődtek azok az ottani politikai szerveződések, amelyek képesek erre, és valódi felhatalmazásuk is van rá, hiszen a kisebbségbe szorult magyarság a helyzet ismeretét tükröző arányban választotta meg elöljáróit. A MoMa ezért továbbra is azt javasolja, hogy a határokon kívül élő magyarok ne a tőlük teljesen független és őket sokszor félrevezető magyarországi pártokra, hanem a maguk képviselőire adják a voksukat a saját választókerületeikben, és aztán az így megválasztott képviselők a magyar parlamentben ilyen felhatalmazás alapján vitázzanak és szavazzanak.
A tűzzel játszik, aki ezeket az értékviszonyokat át akarja írni. Magyarország miniszterelnöke 2013. november 6-án azt mondta a Magyar Diaszpóra Tanácsnak a Parlament épületében tartott III. ülésén: „Közös felelősség, hogy ne tékozoljuk el mindazokat az esélyeket, amelyeket nagyon nehéz, izzadságos és verejtékes munkával” az elmúlt három évben sikerült elérni. Majd egy nap múltán, a Kárpát-medencei magyarok képviselőit is felvonultató Magyar Állandó Értekezlet XII. ülésén köszönetet mondott: „- hiszen erőt adott a magyar kormánynak -, hogy amikor a nemzetközi viták idején kiállásra, szolidaritásra volt szükség, akkor a határon túli magyarokra mindig lehetett számítani. Könnyen lehet, hogy ha nem lett volna ilyen széles, a nyugati magyarságot is magába foglaló kiállás Magyarország mellett, akkor a kormány nem is tudta volna keresztülvinni elképzeléseit.”
Ez egyértelműen azt jelenti, hogy a máshol élőknek kizárólag a Fideszre érdemes szavazniuk. Túl azon, hogy miniszterelnöki minőségben egyáltalán szabad-e belpolitikai küzdelmekbe bevonni azokat, akik más oldalról eleve nem kaphatnak ilyen erejű agitációt, minden jel arra mutat, hogy a határon túliak szavazatai mindent eldöntő súlyt kaphatnak a ’14-es választásokon. Levélben leadott voksaik gyakorlatilag ellenőrizhetetlenek lesznek. Gogol holt lelkei is célba vehetik majd a postát. A szomszédos országokban Fidesz-hű alakulatok akár össze is gyűjthetik a kopertákat, ők gondoskodnak a továbbiakról. Mindent elárul, hogy az Angliába még disszidensként érkezett magyar levélben voksolhat, az a magyarországi lakos viszont, aki a megélhetésért ment ugyanoda az utóbbi években, csak a követségen vagy konzulátuson keresztül mondhat véleményt – akkor is, ha egész napot kell utaznia ezért. Ő valószínűleg nem Fidesz-szavazó.
Tehát egyértelmű hátrányban van a magyarországi magyar!
A kormány magyarázata erre az, hogy a magyarországi magyar külföldön eddig is így szavazott. A teljes valóság viszont az, hogy senki sem szavazhatott másképpen.
Magyarország és a nemzet tragikusan megosztott jelenlegi állapotában arra is figyelni kell, amire békésebb helyzetben nem kellene. Nevezetesen arra, hogy a nemzeti érzéstől évtizedeken át elvadított hazai százezreket, netán milliókat – Sütő Andrással szólva – nem lehet bottal kergetni a Paradicsomba. Sokan vannak, akik durvábban gondolják, amit a legfinomítottabb formában talán így lehet megfogalmazni: amiként a Magyarországon élő polgárok nem határozhatják meg, hogy Kolozsvárott, Érsekújváron vagy Los-Angelesben mi jó az ottani magyaroknak, úgy Kolozsvárról, Érsekújvárról és Los-Angelesből sem lehet ma tragikus összeütközések és további nemzetmegosztó következmények nélkül befolyásolni a magyarországi párterőviszonyokat.
Ez most nem tetszés kérdése, hanem káini végzet.
Pálfy G. István
A Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) elnökségi tagja