2013 februárjától júniusig különös események történtek a Debreceni Egyetem háza táján. Három jelölt indult el a rektori pályázaton, és a fenntartó minisztérium mindhárom pályamunkát alkalmasnak találta, hogy véleményezésre az egyetem szenátusa elé terjessze. Megszületett a sorrend: a harmadik helyre került a későbbi rektor. Nyilatkozata szerint hogy tisztábbá tegye a helyzetet, a második helyezett visszalépett az első javára, mondván: az egyetemnek erős támogatottságú rektorra van szüksége. Az új rangsorban második lett a későbbi rektor. Harmadik már nem lehetett.
Egyetemi körökben nyilvánvaló volt, a média is szellőztette a számarányokat. Az MSZP Hajdú-Bihar megyei területi szövetsége pedig azt írta egy magas címzésű levélben, hogy „a médiában is megjelent hiteles információk szerint” a szavazásokon az előbb harmadik, később második helyre szorult Szilvássy Zoltán pályázatát egyetlen testület sem támogatta. Közvetlen környezetében, az orvos- és egészségtudományi centrumban „minden tíz szavazóból kilenc alkalmatlannak tartja a rektorságra”. A szenátus kétharmada – 74-ből 49-en – Paragh György pályázatát támogatta, Szilvássy Zoltánéra 25-en szavaztak.
Balog Zoltán miniszter Szilvássy Zoltánt választotta.
Az említett magas címzésű levél Áder János köztársasági elnöknek szólt, kérve, hogy ne írja alá az emberi erőforrások miniszterének a Debreceni Egyetem új rektorának kinevezésére tett javaslatát.
Aláírta.
Debrecenben kerengett olyan hír, miszerint a pályázók közül Szilvássy Zoltán vállalta, hogy a város kezelésében lévő Kenézy Kórház és az egyetemi klinikák összeszervezésében a polgármester elképzelését fogja támogatni. Kinevezésekor csak általánosságban szólt arról, hogy együttműködésre törekszik a gazdasági élet szereplőivel, az önkormányzattal és a kormánnyal is. Pályázatában pedig azt jelezte, hogy „Magyarország 2012-re ismét sporthatalommá vált”, ezért a Debreceni Egyetemen is biztosítani kell azokat a lehetőségeket, melyek révén kiemelkedő sportteljesítmények születhetnek.
Forrás: utazzitthon.hu
A Rektori Konferencia többek között a debreceni anomáliákra hivatkozva közleményben rögzítette a véleményét: az egyetemi autonómia az európai felsőoktatás több évszázados értéke… Az európai országokban a felsőoktatási intézmények maguk választják meg vezetőiket, köztük a rektort is. (…) a nemzeti felsőoktatási törvényben rögzített szabályozás szerint a magyar állami egyetemek és főiskolák nem választhatják meg felelős vezetőiket. Ha azonban nem a legnagyobb belső támogatottságú jelölt kapja meg a rektori megbízást, az morális válsághoz vezet és ellehetetlenítheti az intézmények irányítását is.
2013. november 4-én Bokros Lajos egyetemi tanár, európai parlamenti képviselő előadásáról, mely az Európai Unió gazdaságpolitikájáról szólt, a rektor az utolsó pillanatban kitiltotta a sajtót, noha magáról az eseményről és a sajtónyilvánosságról az EP Tájékoztatási Irodájával kellő időben megegyeztek.
Bizonyára semmi nem függ össze semmivel. Nagy úr a véletlen!
.
Pálfy G. István
A Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) elnökségi tagja