Nem Magyarország az egyelten olyan hely a kontinensen, ahol az ország vezetői a társadalom többségének véleményével szembemenve ostorozzák az Európai Uniót. A minap ukrán tüntetők egy csoportja az Európai Parlament előtt demonstrált (lásd: fotók), azt követelve, hogy Ukrajna folytassa az Unióhoz való közeledést. Vajon mi áll a hirtelen elfordulás hátterében?
"Nem engedhetem meg, hogy ukrán vállalatok tucatjai tönkremenjenek és családok nyomorogjanak" – jelentette ki Viktor Janukovics ukrán elnök, amikor magyarázni kívánta, hogy miért döntött az Európai Unióval előkészített szerződések aláírásának megtagadása mellett. Az ukrán elnök ezzel lényegében elismerte, hogy Oroszország rendkívül erős nyomást gyakorolt országára, ami Ukrajna gazdaságának sebezhetősége miatt felért egy zsarolással.
Az Európai Bizottság mérsékelten reagált az ukrán elnök döntésére és bölcsen jelezte, hogy az ajánlatot nem vonja vissza, Ukrajna bármikor visszajöhet a tárgyalóasztalhoz. Noha a szerződések aláírására a hét végi vilniusi uniós csúcstalálkozón immár nem kerülhet sor, bízni kell abban, hogy a 46 millió lakosú ország népessége előbb-utóbb kikényszeríti saját vezetőiből az európai orientációt. Erre utalnak a folyamatos tüntetések, amelyek Kijev történelmi központjában, a Majdan-téren összpontosulnak és ahol a demokratikus ellenzék összes vezére – közöttük Vitalij Klicsko profi nehézsúlyú bokszvilágbajnok – követeli az orosz zsarolás visszautasítását és a tárgyalások újrakezdését az Európai Unióval.
Ez a kérdés a magyar nemzetpolitika szempontjából sem érdektelen. A Kárpátalján élő honfitársainknak – bár ők maguk a kettős állampolgárság révén már szerezhetnek EU-s útlevelet – egyáltalán nem mindegy, hogy Ukrajna egy demokratikus értékeken, a tagállamok önkéntes társulásán alapuló szövetség tagja, ahol az alapvető jogok, az egyének szabadsága nem kérdőjelezhető meg, vagy pedig Oroszország vazallusa, ha úgy tetszik, egy irányított demokrácia. Ukrajnának, az ott élő honfitársainknak és nekünk is az az érdekünk, hogy Ukrajna tovább lépjen a demokratikus fejlődés útján.
Ha a kiszámíthatalan és sokszor értelmezhetetlen magyar külpolitika nem szigetelte volna el magát a szomszédos országokkal szemben mutatott konfrontációs magatartásával, vagy éppen az Unió ellen vívott ostoba szabadságharcosdival, akkor minden bizonnyal most több eszköz lenne az ország kezében ahhoz, hogy például egy ilyen helyzetben is segítse a határon túli magyarokat.
.
Modern Magyarország Mozgalom