December 3. óta fel van bolydulva a sajtó Rogán Antal Facebook-üzenete kapcsán, amelyben konkrét, folyamatban lévő, még nem jogerős büntető ügyben határozottan felszólította az illetékeseket a szigorúbb büntetésre. Az ügyben sorra szólalnak meg az ellenzéki pártok prominens vezetői is, de a felszólítást elitélő nyilatkozatot tett az Országos Ügyvédi Kamara elnöke, sőt a korábban kormánypártisággal - talán nem is minden alap nélkül vádolt - Bírói Egyesület, majd a Kúria elnöke és az Országos Bírósági Hivatal vezetője is.
Forrás: fn.hu
Nem mintha nem lenne elitélendő az, hogy egy politikus - semmibe véve a hatalommegosztés elvét - konkrét büntető ügyben próbálja meg befolyásolni az eljáró bíróságot. Azonban ez a mostani hatalom részéről egyáltalán nem meglepő lépés és nem is előzmény nélküli. 2010. óta több kormánypárti politikus is megpróbálkozott már ezzel. Emlékezzünk csak a KIM miniszterére (Navracsics), amikor a Kozma-gyilkosság ügyében megrótta a bíróságot, mert nem volt elégedett az ítélettel. De maga a miniszterelnök is már próbált beavatkozni az ítélkezésbe. Legutoljára pár hete egy rádiónyilatkozatában hívta fel a bíróságok figyelmét a devizahitelesek ügyében való igazságos döntésekre. Sőt még irányt is mutatott az ez ügyekkel kapcsolatban készülő jogegységi határozatnak, kicsit fenyegetőzve is, hiszen kijelentette, hogy ha nem megfelelő döntés születik, akkor majd a torvényhozás fog igazságot szolgáltatni.
Mindezek fényében kénytelenek vagyunk azt mondani, hogy most sem történt semmi rendkívüli, csak a szokásos. Egy kormánypárti politikus felkenve érezte magát a kétharmados parlamenti többséggel a háta mögött arra, hogy konkrét iránymutatást adjon folyamatban lévő bírósági ügyben, nem is leplezve a döntés befolyásolásának szándékát. A nyomaték kedévéért most is elhangzik, hogy ha nem megfelelő ítélet születik, akkor a kétharmados parlamenti többség fogja megalkotni a megfelelő törvényt akár a konkrét egyedi ügyre vonatkozólag is, amely majd kényszeríteni fogja a bíróságot a helyes ítélet meghozatalára.
Felmerül a kérdés: a következő elem e folyamatban csak nem az lesz, hogy már magát a konkrét ítéletet is a kormánytöbbség fogja meghozni a bíróság helyett?
.
Kajdi József
A Modern Magyarország Mozgalom elnökségének tagja