Emberek, vállalkozások ezrei mennek tönkre, és közben nem fehérül a gazdaság. Harc ez is a kormány részéről. Több mint négyszázezer online pénztárgépről van szó, ugyanannyi kisvállalkozóról, kereskedőről és a családjukról, no meg az alkalmazottaik köréről. Másra hivatkoznak, de valójában a harc ellenük folyik. Annyiszor változtatnak meg rendeleteket, annyiszor csapják be őket, amíg a többség ki nem dől a sorból. Kísérteties hasonlóság a trafik- vagy a földfosztással. Sötétül a horizont.
Január végén kétségbeesett hangú levelet kaptam egy somogyi kis faluból az online pénztárgépesek országos kálváriájáról. A levél lényegét január 26-án tettem közzé a Modern Magyarország Mozgalom blogján (Segélykiáltás a pult mögül). Néhány nap alatt nagyjából másfélezer olvasó jelzett vissza, hogy együtt érez velük, vagy maga is érintetett a több ezer kisvállalkozó kiszolgáltatottságában. „Sokan, nagyon sokan vagyunk aprócska vállalkozók, akikkel játszanak, és teljesen el akarnak lehetetleníteni! Ismételten visszavonták a már elfogadott, sőt üzembe helyezett pénztárgépek forgalmazási engedélyét! Megint, már harmadszor kellene másikat rendelnünk! SOS!” – állt a levélben. Hozzátettem háttérmagyarázatul: „Mivel becsületesek, az első hivatalos hangra megvásároltak egy pénztárgépet, amely megfelelhetett volna az adóhatóság igényeinek. De jött a verdikt, hogy az nem úgy van ám! Fölülről majd megmondják, milyen cégtől szabad vásárolni. Enyhítésként mellékelték az ígéretet, hogy az állami támogatás átvihető az új gépre. A régivel pedig, nyilván, szöget lehet verni a falba. Megrendelték az újat. Most az se jó. Hát nem lehetett előre eldönteni, hogy melyik kormánykliensnek az érdekeltségi körébe tartozzon a pénztárgép-biznisz? Akkora a belső harc, hogy teljes sötétség borul az agyakra? Ha ugyanis dulakodás közben eltapossák a törpevállalkozókat, semmiféle biznisz nem lesz. Felülről nézvést tizenöt-húsz vásárló nullának számíthat, de a faluban most ők alakítják a közvéleményt.” És nemcsak abban a faluban. Ugyanis négyszázezer gépről van szó. Tessék embereket képzelni a szám mögé!
Forrás: reuters.com
Nem véletlen, hogy napok alatt országos hálózat képződött, facebook-közösséget alakítottak, tüntetést szerveztek, petíciót adtak át a gazdasági miniszter magas rangú adjutánsának. Ugyanakkor az eltökéltség és a félelem közötti vergődés bizonysága, hogy a tüntetésen a közösségbe jelentkezetteknek csak a tizede vett részt. Egy nekem küldött levélben erre is van utalás: „Ebben a pillanatban nem lehet bátor az ember, mert nyomban elkaszálják.” De még a háttérben maradók is abban reménykedtek, hogy a kormány, az általa kijelölt illetékes hatóság elfogadja kéréseiknek a döntő részét. Lesz idő rá, hogy már beüzemelt vagy megrendelt gépeik átmehetnek a vizsgán. Ám a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal 2014. február 11-én kiadott közleménye lehűtött minden reményt. „Az NR-300, NR-240, NR-440 pénztárgépekre vonatkozóan benyújtott újabb kérelmeket, a kérelmekre és a típusokra, illetve a folyamatban lévő fellebbezési eljárás közötti ellentmondások miatt elutasítottuk.” Ez a válasz elsősorban a gépek forgalmazójának szól, de a kisvállalkozó kárvallottaknak is érteniük kell belőle.
Nem könnyű olvasmány az alábbi szöveg, de ha valaki valóban érteni akarja a történet kegyetlenségét, és ugyanolyan tisztán akarja látni az egészet, mint az érintettek, érdemes lesz nekirugaszkodnia. A kárvallottak közösségének egyik fő vezetője a folyamat egészéről ezt tárta a nyilvánosság elé:
„A tények magukért beszélnek a pénztárgépügyletben. Tisztán kell látni, felfedni a valóságot! Hát, tessék, itt van! A Nemzetgazdasági Minisztériumnak a feketegazdaság elleni küzdelem hevében kiadott rendeletei az alábbi károkat okozták a gazdaságban:
1. Tisztességes adók milliárdjainak elherdálása
2. Patkós-károsultak (ennek magyarázata alább – P. G. I.)
3. Samsung-károsultak (itt beleértve a gyártócéget is)
4. Samsung szervizhálózat
5. Adóbevétel kiesés azon kereskedők után, akik e rendelkezés miatt bezárták üzleteiket (lásd december 31-i NAV adatok)
6. Munkanélküliség növelése a bezárt boltok és a szervizhálózat leépítése miatt
Első döntés szerint (lásd Matolcsy György 2012. október 9-i nyilatkozata) a pénztárgépekbe beépíthető lett volna az AEE-egység. Ha a minisztérium marad ezen álláspontján, a kereskedőket semmilyen kár nem érte volna, az államnak nem kellett volna az adófizetők zsebébe nyúlnia, hogy az új pénztárgép megvásárlásával központilag támogassa az arra képtelen kereskedői réteget.
Azonban:
a./ A minisztérium megváltoztatta fenti álláspontját, és rendeletben kötelezte a kereskedőket az új pénztárgépek megvásárlására, az arra képtelen vásárlóknak pedig 50.000 Ft támogatást ígért. Az összeg nagyságával, amely kimutatható (lásd NAV nyilvántartása) megkárosították a magyar gazdaságot. Azok a kiskereskedők, mikrovállalkozások, amelyek a támogatás ellenére sem tudták fizetni az új gépek magas árát, kénytelenek voltak bezárni üzleteiket, elbocsátani dolgozóikat, amivel a minisztérium növelte a munkanélküliek számát, ezzel elesve a bérből származó adók és járulékok bevételétől, valamint a kereskedelmi ÁFA bevételétől.
b./ A minisztérium beleszólt a normális gyártási-kereskedelmi folyamat menetébe azzal, hogy kötelezte a végfelhasználót a még le nem gyártott, le nem tesztelt, nem létező pénztárgépek megvételére, megrendelésére. Ennek következményeként előkerültek olyan cégek, amelyek kihasználva a minisztérium hibás döntését a folyamat megfordításával, beszedhették a nem létező gépekre az előleget és azzal eltűntek. (Lásd Patkós-károsultak!)
c./ A gyártási-tesztelési idő kihagyása, (túlzott) lerövidítése miatt olyan gépek kerültek piacra, amelyek engedélyezési eljárása még nem fejeződött be. Az erre a célra kirendelt Ellenőrzési Hivatal szintén a határidők szorításában adott ki engedélyeket, melyeket később vissza kellett vonnia. Ennek hatására azok a cégek, amelyek a visszavont engedélyezésű gépeket rendelték meg, szintén károsodtak. A minisztérium ahelyett, hogy a visszavont engedélyű gyártónak újabb határidőt szabva engedélyezte volna a szoftverhiba javítását, a kereskedőket kényszerítette másik gép megvételére, majd azzal az ígéretével, hogy az így keletkezett kár (az előleg illetve teljes vételár) kiesésére kártérítést fizet, szintén a tisztességes adófizetők zsebébe nyúlt. A kártérítés összege a NAV nyilvántartásában lekérdezhető.
d./ A minisztérium a c./ pontban említett hibás döntésével, mellyel nem engedte a gyártócéget a hiba javítására, nemcsak a gépek rendelőit, hanem a gyártócéget is és a cég teljes szervízhálózatát is megkárosította. A Samsung-gépek fenti módon való forgalomból kivonásával beleszóltak a szabad piaci folyamatokba, meghiúsítva ezzel a szabad verseny lehetőségét, egyes piaci szereplőket előnybe hoztak, másoknak pedig csalásra adtak lehetőséget.
Célunk: a törvény visszavonatása, az egész folyamat újrakezdése. Ha visszavonják a törvényt, és így mégis beépíthető lenne az AEE-egység, akkor a kiesett vállalkozók újra visszajöhetnének, azok pedig, akik még nem rendelkeznek az új géppel, nem is kell, hogy ilyet vásároljanak. Ezek többen vannak, mint akiknek már megvan a gépük. A 400 ezer gépből csak pár tízezer működik. Nagyot lehetne spórolni, az államnak is, nekünk is. Több milliárdot!”
Egyetlen mondatot hadd emeljek ki! Azt, amelyik a legvilágosabban mutatja, hogy mi a kisvállalkozók szakmai-emberi véleménye a hatalom működéséről: „beleszóltak a szabad piaci folyamatokba, meghiúsítva ezzel a szabad verseny lehetőségét, egyes piaci szereplőket előnybe hoztak, másoknak pedig csalásra adtak lehetőséget.” Mondhatnák és mondják is, hogy újra és újra becsapták őket. Most ki-ki a maga módján ad feleletet. Van, aki azt írta a többieknek: „Az egész ügy annyira ördögi, hogy nem tudok másképp harcolni, csak szellemi eszközökkel. Ez pedig az ima és böjt. Három napig nem fogok enni, ha megéhezem, akkor inkább imádkozom. Hogy lássa meg az az ember, mit művel, mert szerintem nincs tisztában vele, hogy emberek ezreit tette tönkre, családokat rombolt le, tett munkanélkülivé, semmizett ki.”
Nem teszek kísérletet rá, hogy megfejtsem, ki az az ember, akire céloz. És tiszteletben tartom a hitbéli elhatározást. Annyit teszek hozzá, hogy indulatosabb emberek ezt éhségsztrájknak is nevezhetnék.
.
Pálfy G. István
A Modern Magyarország Mozgalom elnökségi tagja