Putyin elnök vezetésével Oroszország megtámadta Ukrajnát, és ezzel alapjaiban sértette meg az Európai Biztonsági és Együttműködési rendszert, amely 1975 óta áll fenn. Oroszország egyoldalúan, katonai művelettel megsértette az ENSZ, az EBESZ és az Európa Tanács egyik tagállamának területi épségét. Ukrajna egyik részét éppen most amputálják.
Nagyon aggódunk amiatt, hogy Oroszország vegyes tartalmú üzeneteket kap. Bár az EU kormányai elítélték az orosz katonai agressziót, Franciaország továbbra is fontolgatja, hogy ultramodern Mistral hadihajókat szállítson Oroszországnak. Ezeket a hadihajókat arra tervezték, hogy gyors és különböző terepviszonyokhoz igazodó partraszállási műveleteket támogassanak ellenséges területeken. Ha Oroszország a jelenlegi körülmények között megkapja ezeket a hadihajókat, akkor az egész Európai Unió alapvető értékei és erkölcsi hitelessége kérdőjeleződik meg.
Forrás: dw.de (AFP / Getty Images)
A nemrég újraegyesített Európa számos állampolgára fél évszázadon át szenvedett az 1939-ban és 1940-ben elkövetett orosz agresszió következményeitől. Ők most különösen sérülékenynek érzik a helyzetüket. Ha a Nyugat most nem parancsol határozott megálljt Oroszország ukrajnai agressziójának, akkor egy modern nyugati fegyverekkel felszerelt Oroszország alighanem folytatni fogja a közeljövőben területének bővítését.
2008-ban, Grúzia orosz invázióját követően az orosz fekete-tengeri flotta parancsnoka elismerte, hogy Oroszországnak szüksége van a nyugati fejlett technológiára, hogy területi céljait elérhesse. Kijelentette, hogy ha Oroszországnak legalább egy Mistral hadihajója lett volna, az orosz haderők 40 perc alatt teljesítették volna küldetésüket Grúziában.
Tekintettel a francia külügyminiszter március 18-án tett nyilatkozatára, amely szerint Franciaország megfontolja, hogy visszalépjen a két Mistral értékesítésétől, amennyiben a Kreml újabb szankciókat provokálna ki, arra kérjük Franciaországot, hogy azonnal álljon el a Mistral hadihajók Oroszország részére történő eladásától és szállításától. Ennek a döntésnek a további halogatása mind Ukrajna mind az EU pozícióját gyengítené. Putyin világossá tette, hogy Oroszország támadó tevékenysége folytatódni fog. Az egyedüli lépés, amely a Kremlt kijózaníthatja, ha az EU tagállamai minden katonai együttműködést teljesen megszüntetnek Oroszországgal, amelynek feltétlenül szüksége van a modern nyugati katonai technológiára. Egy ilyen lépés megtétele növelné az európai szolidaritást, és egyértelmű üzenet lenne arról, hogy az EU elkötelezett mindenféle agresszióval szemben.
Az Európai Parlament képviselői:
Tunne Kelam, ÉsztországLaima Liucija Andrikienė, LitvániaBastiaan Belder, HollandiaLajos Bokros, MagyarországJerzy Buzek, LengyelországPeter van Dalen, HollandiaLeonidas Donskis, LitvániaGunnar Hökmark, SvédországSandra Kalniete, LettországKrišjānis Kariņš, LettországSeán Kelly, ÍrországAndrey Kovatchev, BulgáriaVytautas Landsbergis, LitvániaMonica Luisa Macovei, RomániaMarian-Jean Marinescu, RomániaRadvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, LitvániaCristiana Muscardini, OlaszországKristiina Ojuland, ÉsztországAlojz Peterle, SzlovéniaBernd Posselt, NémetországKārlis Šadurskis, LettországJacek Saryusz-Wolski, LengyelországPetri Sarvamaa, FinnországAlgirdas Saudargas, LitvániaWerner Schulz, NémetországDavor Ivo Stier, HorvátországCsaba Sógor, RomániaAlf Svensson, SvédországKonrad Szymański, LengyelországCharles Tannock, Egyesült KirályságLászló Tőkés, RomániaInese Vaidere, LettországManfred Weber, NémetországPawel Zalewski, LengyelországMilan Zver, SzlovéniaRoberts Zīle, Lettország