„Emberek a nemzet alatt” – fontos új irodalmi művek köszöntésekor így fogalmazta írásának címébe Németh László a huszadik század harmincas éveinek kellős közepén azt a társadalmi réteget, amelyet akkor népnek neveztek. Szegényeket, parasztokat, cselédeket, kiszolgáltatottakat. Megismétlésre gyakran ajánlkozó társadalmi borzalmak azóta többször tették magát a nemzet egészét is a nemzet alá. De hogy látszólag békeidőben és a demokrácia mintha meglévő díszletei között, a huszonegyedik század második évtizedében, majdnem száz évvel Trianon után, a leszakított és egy még mindig létező magyar közösség vezető képviselőjét a nemzet állítólagos főterén leköpdössék, arra még sohasem volt ilyen látványos példa.
Forrás: origo.hu
Pásztor Istvánt, a szerbiai magyarság fölényes aránnyal megválasztott képviselőjét inzultálták a nemzet nevében hőzöngők. A vajdasági magyarok nagy támogatottságú vezetője a magyar köztársasági elnök meghívására érkezett az Országgyűlés nyitó ülésére. Jobb magyar és európai családokban a családfő tekintélye miatt nem merészeli senki inzultálni a díszvendégek egyikét. Ezekben a családokban nem képzelhető el, hogy a családfő majd mond egy-két költői mondatot, és ezzel vége van. Jön majd valami hatósági ejnye-bejnye és kész.
Ez állami és történelmi kereteket feszítő botrány. Itt felelősök vannak! A kormányban és a politika egészében. Mindenki felelős, aki úgy szólt bele a határokon túli magyarok közösségi életébe, hogy a helyi közösségek akarata ellenére más pártokat javasolt a ténylegesen erős nemzetiségi pártok helyébe, vagy meg akarta tagadni a tisztességesen is viselhető kettős állampolgárság jogát.
Ez a köpködés Trianonja. Ez Weimar! Sőt, annál rosszabb! Weimar köztársasága 1919-től 1933-ig el-eléldegélt valahogy. Ami nálunk most elkezdődött, az a Weimar utáni időt idézi. Nem látszik, hogy a felelősök ezt észrevették volna.
Modern Magyarország Mozgalom