Éppen egy hete felszólaltam a görög fővárosban egy jónevű konferencián, amit a helyi egyetemek, civil szervezetek és az amerikai CATO intézet szervezett. Ott volt a görög értelmiség, az újságíró társadalom színe-java. Csak a görög kormány képviselői hiányoztak; ők nem tartották érdemesnek meghallgatni a külföldi szakemberek véleményét, akik között Nobel-díjas közgazdász is volt.
Pedig alapvető kérdésről folyt a vita: vajon nélkülözhetetlenek-e a megszorító intézkedések és ha nem, akkor mi az alternatíva?
A kép forrása: 168ora.hu
Hozzászólásom nyomán széles közmegegyezés alakult ki a fő kérdésben: a takarékosság mindig szükséges eleme a pénzügyi egyensúly helyreállításának, de nem elégséges a fenntartható gazdasági növekedés újraindításához. Megszorítás reformok nélkül kevés. Ugyanakkor a megszorítások alternatívája az államcsőd, ami sokkal rosszabb, mint bármilyen megszorítás.
Varoufakisz pénzügyminiszter eljött a konferencia végére, tartott egy nagyívű beszédet, majd azonnal elviharzott. Nem hallgatott meg senkit, nem várt hozzászólásokat sem. Fájdalmas volt látni, hogy a kormányt egyáltalán nem érdekli a nép véleménye...
Ha a görög állam csődbe jut, annak legfőbb oka nem a pénz, hanem a belátóképesség hiánya lesz. Varoufakisz beszédében egyszer sem hangzott el a két legfontosabb szó: versenyképesség és szerkezeti reformok. A radikális baloldali kormány másokat vádol saját országa bajaiért és másoktól várja a megváltást.
Ha a kormány sem érti a helyzetet, az rendszerint kudarccal szokott végződni. Hosszú és hiábavaló lesz a görög nép szenvedése.
Bokros Lajos
elnök
Modern Magyarország Mozgalom