A Modern Magyarország Mozgalom (MOMA) képviseletében közösség elleni uszítás bűntette (Btk. 332. § b)-c). pontja) miatt a mai napon ismeretlen tettes ellen feljelentést tett Bokros Lajos, a MoMa elnöke a Budapesti Rendőr-főkapitányságnál.
A feljelentés ismerteti a gyűlöletre uszítás folyamatát, amely a 2015. kora tavaszi kormányzati kommunikációval kezdődött, riogatva azzal, hogy a Magyarországra érkező menekültek – akik a Kormány szerint csak megélhetési bevándorlók – száma ugrásszerűen növekszik. Az uszítás folytatódott a bevándorláshoz, illetőleg a terrorizmushoz kapcsolódó, a terrorveszély és a bűnözés növekedését, valamint a magyar családok számára hátrányt sugalló nemzeti konzultációval. Végezetül e folyamat a Kormány országos plakátkampányával tetőzött (amiről még a miniszterelnök is elismerte, hogy ezek nem is a bevándorlóknak szólnak – még ha a címtettjük ők is –, hanem a magyaroknak, ezért is készültek magyar nyelven).
A feljelentés utal rá, hogy az uszító kampány megkezdése óta jelentősen megnőtt az utcákon a rasszista, idegengyűlölő falfirkák, valamint a kampányhoz kapcsolódó közösségi oldalakon olyan kommentek száma, amely a bevándorlók lincselését és kiirtását emlegetik. A Tárki felmérése szerint 1992 óta nem volt olyan magas elutasítási arány a bevándorlókkal szemben, mint 2015 áprilisában, ugyanis a felnőtt lakosság 46 %-a volt azon a véleményen, hogy az országba menedékkérő ne tehesse be a lábát.
Nyomatékosan utal a feljelentés arra is, hogy a kampány üzenete kísértetiesen hasonlít az 1939-es Németországban elterjedt, „Deutschland für Deutsche, Auslander raus!”, vagyis „Németország a németeké, külföldiek haza!” propagandára, amely később a mindenki által ismert fasiszta ideológiába és erőszakhullámba torkollott. Éppen ezért, hogy a gonosz szellem ne tudjon teljesen kiszabadulni a Kormány által kinyitott palackból, szükség van a közösség elleni uszítással szembeni határozott fellépésre még a büntetőjog eszközeivel is, amelyek használata érdekében a feljelentés megfelelő jogi érveléssel is alátámasztja a közösség elleni uszítás törvényi tényállásának megvalósulását.
Budapest, 2015. 06. 17.
MOMA