A Fidesz Alaptörvénye szerint „Mindenkinek joga van szervezeteket létrehozni, és joga van szervezetekhez csatlakozni.” (VIII. cikk (2) bek.).
A kép forrása: pecsma.hu
Már a Fidesz kétharmados többségű parlamentje fogadta el 2011-ben a civil szervezetekről szóló törvényt (2011. évi CLXXV. törvény). Ennek preambuluma szerint a törvényt az Országgyűlés – “elismerve, hogy az emberek önkéntes összefogása nélkülözhetetlen Magyarország fejlődéséhez, a civil szervezetek a társadalom alapvető egységei, amelyek folyamatosan hozzájárulnak közös értékeink mindennapi megvalósulásához” – “az egyesülési szabadság érvényesülése, társadalmilag hasznos és közösségteremtő tevékenységük elismerése, közérdekű, illetve közhasznú tevékenységük támogatása érdekében” alkotta meg.
Végezetül a hatályos magyar jogrendszer részét képező Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmánya szerint: “Nézetei miatt senki sem zaklatható.” “Mindenkinek joga van a szabad véleménynyilvánításra; ez a jog magában foglalja mindenfajta adat és gondolat határokra való tekintet nélküli - szóban, írásban, nyomtatásban, művészi formában vagy bármilyen más tetszése szerinti módon történő - keresésének, megismerésének és terjesztésének a szabadságát is.” (19. cikk 1-2. pont) “Mindenkinek joga van a másokkal való szabad társulásra, …” (22. cikk. 1. pont)
Vagyis a rezsibiztos, illetőleg a Kormány (hiszen ma a kormányszóvivő megerősítette, hogy a Fidesz alelnöke a hivatalos kormányzati álláspontot képviselve mondta az egyébként vállalhatatlan mondatokat) magasról tesz az említett jogi rendelkezésekre, beleértve a tehénlepényszilárdságú Alaptörvényét is.
Miután a pártok is a civil szervezetek egy sajátos fajtái, ezért a rezsibiztos kijelentéséből kiindulva teszem fel a kérdést: mely civil szervezeteket is kellene eltakarítani?
Meggyőződésem, hogy azokat, amelyek a törvényeket és a nemzetközi egyezményeket semmibe véve, az 50-es éveket idézve, hatalmi tébolyukban tobzódva mennek neki a civil társadalom szerveződéseinek, csak azért, mert más véleményt képviselnek és kritizálni merészelnek.
Kajdi József
elnökségi tag, MoMa